Meditace

první část - představení

„Hluboká konekce s celkem, jsi součástí všeho a všech. Z prachu jsi vzešel a v prach se obrátíš. Objevuj sebe samého v každém aktu, dýchej vědomě můj příteli.“ Jakub Ihnatišin.

DEFINICE MEDITACE

Pojem se vztahuje k řadě praktik, s jejichž pomocí se cvičí pozornost za účelem získat nad duševními procesy pevnější, libovolnou kontrolu a zušlechťovat specifické duševní vlastnosti, jako jsou vnímání, vhled, koncentrace, vyrovnanost či láska. Cílem je rozvoj optimálních stavů vědomí a psychologické pohody. Termín „jóga“ se vztahuje k řadě praktik, jež mají stejný cíl jako meditace, ale jóga zahrnuje i kromě meditace, etiku, životní styl, pozici těla, dýchání a intelektuální studium.

Původ meditace se ztrácí v dávnověku, obě jsou nejméně 4 000 let staré, patrně však mnohem starší. Jednotlivé praktiky se vyvíjeli během staletí. Meditačních metod a zkušeností je množství druhů. Nejznámější jsou ty, jež operují s tichým posedem, jiné však zahrnují i chůzi, tanec, pohyb, či vědomé vnímání při každodenní činnosti (bdělá pozornost). Meditace se může zaměřit na širokou škálu objektů, od meditace nad mrtvým tělem až po dýchání s velkolepými stavy mysli (meditace na přírodu, přírodní jevy, zvířata, nahé tělo, sexuální činnost, atd..). Široké spektrum zážitků. Různé meditační praktiky mohou mít stejné, ale i zcela odlišné zážitky a to v rámci jedné tradice. Meditace, koncentrace, otvírání vjemů.

Po praktické stránce meditace nabízí spousty užitku, přispívá k psychické i somatické pohodě (zušlechťuje zdraví prospěšných vlastností – klid, koncentrace, vyrovnanost, lásku, soucit, vzhled do duševních pochodů a vybavení, odstranění patologických jevů, porozumění charakteru mysli, zrání a transpersonální zážitky.)
Filosof Philip Novak vystižně řekl: „Nejhlubší vhledy jsou přesvědčivě dostupné intelektu, avšak skutečně účinnou cestu k úplnému uvědomění si najdou jedině tehdy, objeví-li je a vstřebá psýcha, zbystřená a přístupná dlouhodobým cvičením meditační disciplíny.“
Zaujala tě Meditace? Přečti si další články na mém blogu.
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on email
Email

Zeptej se

Facebook
Twitter
LinkedIn

Get my tips directly now! Ready to start?

Pellentesque id nibh tortor id aliquet lectus proin nibh nisl.