BODY AWARENESS (VĚDOMÍ TĚLA)
Meditace - pokračování II
Proč se snažit o uvědomění?
Prohloubení „vědomí těla“ je považováno za klíčový element terapeutických přístupů zvaných mind-body, přístupy jako jsou jóga, Taichi, Feldenkreisova metoda, Alexandrova metoda, meditace, mentální trénink pro sportovce, tělo – orientované psychoterapie a dechové terapie (Mehling, 2011). Vědomí těla zahrnuje pozorné soustředění se na vnitřní pocity, vjemy těla .
Aktuální psychický stav
vždy se odráží ve stavu svalového systému. V závislosti na psychickém stavu se mění svalový tonus, postura, zvyšuje se nebo snižuje napětí v různých svalových skupinách. Propriocepce je tedy ve vnímání těla rozhodujícím druhem čití a forma pohybové aktivity, ať už v rámci profese nebo jako cílené cvičení či sport hraje ve vnímání těla velmi důležitou roli (Stackeová, 2011).
Nešpor (1998) poukazuje na význam dobrého vnímání svého těla i pocitů pro včasné rozpoznání nemoci a tím možnosti předejití jejímu plnému rozvinutí. Dále uvádí zajímavou informaci o lidech, kteří prodělali tzv. „tiché infarkty“, které jsou nebezpečné tím, že postižený nevyhledá odbornou pomoc a tedy nemůže být řádně léčen: „V jedné studii vědci zjišťovali, jaké jsou psychologické charaktery těchto lidí a zjistili jediný rozdíl – lidé, kteří prodělali infarkt a nevěděli o tom, si hůře uvědomovali vlastní tělo.“
Zaujalo tě téma? Přečti si další články na mém blogu.