TRANSPERSONÁLNÍ SVĚDEK
Meditace - pokračování
Co vlastně znamená transpersonální?
Reginald Horac Blyth (1898-1964)
Anglický básník, spisovatel, zen-buddhistický filosof, vegetarián a propagátor japonské zenové kultury, zvláště zenové poezie. Byl učitelem AJ v Japonsku, měl hudební vlohy a talent učit se nejrůznějším světovým jazykům. Ovlivněný prací D.T. Suzuki.
Načrtnuté tři stavy vědomí se rovněž vyznačují významnými rozdíly ve smyslovém vnímání okolního prostředí. Starověké i moderní texty, včetně současných psychologických výzkumů, se u cvičenců buddhistické meditace vhledu shodně zmiňují o dramatickém zvýšení smyslového vnímání okolního prostředí. V případě šamanské cesty se stav okolního vnímání poněkud snižuje, zatímco u vyzrálých jogínských stavů vědomí se omezuje drasticky, až do naprostého nevnímání. Mircea Eliade koneckonců definovala stav samádhí jako „nenarušitelný stav, v němž se ztrácí smyslové vnímání světa“.
Jack Kornfield (16. července 1945, 72 let)
Autor, psycholog, buddhistický praktikant a jede z klíčových představitelů zenového buddhismu pro západní společnost.
Ve své knize „Meditation for beginners“ uvádí, že nejčastějším pocitem, který v meditaci objevuje je touha, ani tuto emoci není vhodné potlačovat nebo kritizovat. Autor doporučuje, opět tento pocit pojmenovat a pouze pozorovat. Nakonec touha odjede, aby se zase objevila touha nová. Tak se může člověk naučit nereagovat automaticky na své chutě či tužby, ale vybrat si způsob, jak na ně bude reagovat.
Co je vlastně Meditace?
Je to učení, jak zacházet s myšlenkami. Ovšem účelem zde není měnit myšlení nebo potlačovat myšlenky, nýbrž je pouze pozorovat a být si jich vědom.
Meditace vzbuzuje touhu pro osobnostní růst, zdroj uvolnění, nástroj jak se vyrovnat s fyzickou bolestí, formu terapie, způsob jak zvýšit vnímání, koncentraci před závody, relaxaci po tréninku, funguje také jako pomůcka při studiu a jiné.
Zaujalo tě téma? Přečti si další články na mém blogu.